Hrad Karlštejn

4. února 2013 v 18:43 | Gigy |  Hrady
Karlštejn je zřejmě nejznámějším a také nejlépe dochovaným českým hradem. I když je o jeho dnešní pohádkový vzhled dílem zejména 19. století, kdy se mu architekti pokusili v letech 1868 - 1899 nevrátit středověky vzhled jeho velebnost a monumentálnost se neztratila. Na skalnatém kopci nad Budňanským potokem jej nechal postavit roku 1348
Karel IV. za účelem úschovy královských klenotů. Král si sem také jezdil odpočívat. Hrad byl dostavěn roku 1357. na stavbě se podílel Matyáš z Arrasu a Petr Parléř. Na výzdobě interiéru se pracovalo dalších několik let. Srdcem hradu je čtyřpatrová Velká věž s kaplí sv. Kříže, jejíž stěny jsou vyzdobeny drahými kameny, gotickými malbami a 127 deskovými obrazy světců z let 1357 - 1368 od Mistra Theodorika. Zlacená kaple znázorňuje hvězdnou noční oblohu. Právě tady dal otec vlasti uložit říšské klenoty a ostatky svatých. Dřevěná lávka vede od Velké věže k menší věži Mariánské, v níž najdeme kostel Panny Marie a panovníkovu soukromou svatyni - Kapli sv. Kateřiny. K pobytu císaře sloužil Císařský palác s mnoha honosnými sály a komnatami. V nejnižší části hradu je purkrabství s nádvořím a studniční věží.V minulosti se tvrdilo, že z příkazu Karla IV. nesměla na Karlštejně spát žádna ženy. Na tom založil Jaroslav Vrchlický i zápletku své známé divadelní komedie Noc na Karlštejně. Panovníkův zákaz však zněl poněkud jinak a týkal se pouze těch částí hradu, kde se nacházely svatyně, tedy Velké a Mariánské věže, kdy "nebylo nikomu dovoleno se ženou, byť i zákonitou manželkou, spáti nebo lehati". České královny měly - stejně jako jejich manželé - své komnaty a ložnice v Císařském paláci.

Oficiální stránky hradu Karlštejn: www.hradkarlstejn.cz

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama