Zřícenina hradu Klenová

3. února 2013 v 14:23 | Gigy |  Hrady
Hrad vznikl na konci druhé poloviny 13. století, zřejmě jako náhrada staršího hradu v Janovicích nad Úhlavou, který již plně nevyhovoval stoupajícím nárokům tehdejších pánů. Pánům z Klenové a z Janovic Patřil od počátku 16. století. Po Švihovských z Rýzmberka a Lvech z Rožmitálu hrad získali Harantové z Pložic a Bezdružic. Za nich byl renesančně přestavěn. V 17. století vznikla ve vnějším opevnění nová zámecká budova a od té doby začal hrad pustnout. Již roku 1737 je zmiňován jako zřícenina. V 19. století se zde uskutečnili rozsáhlé romantické úpravy, které se dotkly jak zříceniny, tak zámecké budovy. Spolu s hradem Žebrákem patrně náleží k našim nejstarším dvouvěžovým šlechtickým hradům a díky přestavbě okolo roku 1450 také mezi objekty, které položili základ novověkého pevnostního stavitelství.


Hrad nemá oficiální stránky, ale více informací o něm můžete nalézt na stránkách Galerie Klatovy a Klenová: www.gkk.cz/cz/

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama