Brodek u Prostějova

30. května 2013 v 8:44 | Gigy |  Zámky
Novostavbu barokního venkovského sídla postavil v letech 1707-9 vídeňský architekt J.B. Fischer z Erlachu pro Pavla Karla z Kleinburgu. Jednoduchá obdélná stavba má ve vstupním průčelí sloupový portikus, v zahradním průčelí pak osový rizalit. Jeho syn Karel Bedřich prodal Brodek roku 1733 hraběti Corfitzovi z Ulfeldu, který jej v letech 1750-55 nechal upravit klasicistně. Za vlastnictví Schrattenbachů (1766-1827) byly dosud volně stojící boční budovy propojeny kulisami klasicistních bran, budovy samotné dostaly empírové fasády. Roku 1827 získal Brodek sňatkem hrabě Gustav Josef Kalnoky jehož potomci provedli drobné úpravy interiérů a opětovně i fasád. Po konfiskaci v roce 1945 byl mobiliář zámku rozkraden, zmek byl využíván jako skladiště, jeho okolí postupně pustlo. Roku 1992 získal Brodek v restituci hrabě Richard Belcredi (jako dědictví po matce Tereze Kalnokyové), od té doby jej postupně dává do pořádku.

 

 
Zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Rampouch Jaroslav Rampouch | E-mail | 16. září 2013 v 10:03 | Reagovat

Dobrý den ! Mpc mne potěšilo čtení o zámku v Brodku u Prostějova ! Vím ,že nynější majitel jej velmi citlivě a náročně opravuje . Je to tam pěkné a držím palce tomu nadšenci , který to s láskou ke svým předkům zachraňuje . Zajímá mne stará architektura a s hrůzou sleduji neskutečnou spustlost některých zámků a hradů . Bohužel nejsem v této oblasti optimistou . Něco si kupují součastní magnáti a bez ohledu na kvalitu rekonstrukci provádějí necitlivě . :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama