Muzeum betlémů v Karlštejně

13. prosince 2013 v 12:33 | Gigy |  Pozvánky
Ten čas tak rychle utíká. Ani se nenadějeme a už jsou tu Vánoce, nejkrásnější svátek v roce (jak pro koho, já ho třeba nesnáším, ale to sem nepatří). Proto k vám dneska přicházím s tipem, jak si trochu zkrátit čekání na Ježíška.

V barkoním domě pod hradem Karlštejn si můžete celý rok prohlédnout zhruba padesát jesliček všech velikostí, vyrobených podle lidové tradice betlémářství z různých koutů Čech i Moravy. Je tu například klasický mechanický betlém z Krkonoš se spousou pohybujících se postaviček, betlém z Krušných hor s téměř metr vysokými palmami, malý skříňkový betlém z Olšenice v Orlických horách, jemuž se díky bohaté výzdobě říká Dort. Vedle papírových exponátů nechybí ani kuriozity jako například betlém z chlebového těsta či z cukru, popřípadě miniaturní jesličky umístěné v kokosovém, vlašském nebo dokonce lískovém oříšku.Pokud se sem vypravíte během adventu, můžete se těšit i na sladkou vůni vánočního cukroví a přehlídku zdobených perníkových betlémů.
K nejzajímavějším exponátům patří tzv. Karlštejnský královský betlém, který najdete v podkroví domu na ploše 80 metrů čtverečních. Zde si můžete poslechnout příběh narození Ježíška, hezky "po karlštejnsku". Vše se odehrává v okolí jeskyně pod hradem, který se právě pokouší dobýt hrstka husitů. Mezi rolníky, pastýři a přadlenam můžete najít třeba svatého Václava, Karla IV. nebo tatíčka Masaryka. Vínem na Ježíškovo zdraví si přiťukává Bílá paní s Buškem z Velhratic.

Jak se dostat do muzea?

Námět na článek byl čerpán z knihy Kam v České republice na výlety s dětmi od Evy Obůrkové (Computer Press, a.s.).

O hradu Karlštejn si můžete přečíst něco zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 asarum asarum | Web | 20. června 2015 v 12:26 | Reagovat

online pujcky ivanovice na hané O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama